Support Staff

FULL TIME STAFF  
Kostas Angelopoulos Senior IT Technician
Shane Blackshaw Business Manager
Shirley Boden Headteacher's PA
Graham Brutto Facilities Assistant
Christie Dolling Progress Mentor
Jane Dyke Administration Team Leader, PA to SLT
Richard Edwards Technical Resources
Jackie Fieldhouse  Finance Officer 
Denzil Francis  Maintenance & Compliance Technician 
Melanie Freed Lunchtime Support Staff 
Lisa Gardiner Careers Advisor
Neil Harris Facilities Manager
Nikki Hodge Finance Administrator
Gill Holmes  Lunchtime Support Staff 
Nicola King  Lunchtime Support Staff 
Kirk Perrin IT Hub Manager
Jenny Perry HR Officer
Paula Holwell Administration Assistant
Sarah James Sixth Form Office Manager
Ian Johnson E Learning Officer and TR Technician
Danny Kealy Senior Facilities Assistant
Nigel Kerton  Facilities Assistant 
Richard Moore Design and Technology Technician
Geoff Smith Exams Manager
John Webber Multi Skilled Site Maintenance
Josh Williams Reprographics Technician 
David White  Data Manager  
   
TERM TIME ONLY STAFF  
Dee Banks Senior Science Technician
Nicki Berry Data and SIMS Administrator
Kim Brooks Sixth Form Administrator
Jane Bunniss Receptionist and Faculty Support Assistant
Debbie Crosby Careers Administrator
Mandi Davies Progress Mentor (Literacy)
Nicola Drew Technical Resources
Helen Dyas  Data & Exams Administrator
Verity Eastwood Dewing Creative Arts Technician 
Lyn Van Eker School Counsellor
Joanne Fox Apprentice in Maintenance Operations 
Jackie Garland-Turner Student Support Worker
Kevin Gibson Science Technician - Chemistry
Debbie Gully Pastoral Team Administrator
Jade Hansford Pastoral & Safeguarding Officer
Gaynor Hastings PA to SLT & Lettings Co-ordinator
Jane Hendricks Student Support Worker
Sarah Holland Science Technician - Biology
Gill Holmes General Science Technician
Sue Honey  Attendance Administrator 
Peter Lane DT Technician
Helen Lee Activities Week & School Trips Co-ordinator
Ruth Lewis Student Support Worker 
Melanie McGilloway Librarian 
Lorna Moss Student Support Worker
Eleanor Murray Food and Textiles Technician
Paul Noonan Science Technician - Physics
Julie Paines Science Technician - Biology
Trudy Payne Cover Supervisor
Judy Plaster Faculty Administrator 
James Reddrop Behaviour Mentor
Anne Reeder Reception
Linda Rigby Student Support Worker 
Shauna Roberts Attendance Officer
Veronica Rogers Receptionist and First Aid
Angus Rudd Cover Supervisor
Rachele Snowden  Communications Officer 
Diane Toft Assistant Librarian
Mel Wilkinson School Counsellor
Katie Watts  Pastoral Behaviour Mentor & Safeguarding Officer   
Gemma Whaley Student Support Worker